najlepszy blog z grami i zabawami dla dzieci

”50% naszych zdolności do nauki rozwija się w ciągu pierwszych 4 lat naszego życia…”

”50% naszych zdolności do nauki rozwija się w ciągu pierwszych 4 lat naszego życia…”

Gordon Dryden, ”Rewolucja w uczeniu”


Od samego początku, czyli momentu narodzin dzieci uczą się i poznają świat wszystkimi zmysłami. Używają do tego wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu. W pierwszym roku dziecka w mózgu zachodzi wiele zmian rozwojowych, podwaja on swój rozmiar, ponieważ powstają nowe połączenia nerwowe. Dziecko mając zaledwie 3 lata posiada mózg, który jest dwukrotnie bardziej aktywny w porównaniu z mózgiem osoby dorosłej i zachowuje szerokie możliwości poznawcze do 10 roku życia. To, czego nauczy się do tej pory i jak rozwinie swój mózg, stanowi podstawę umożliwiającą późniejszą naukę.


Niektórzy uważają, że geny mają wpływ na rozwój mózgu i po części jest to prawda, natomiast ogromne znaczenie dla jego rozwoju mają zdobywane przez dziecko doświadczenia. Można powiedzieć, że geny odpowiadają za naszą bazę, ale do tej bazy dodajemy nową wiedzę na temat otaczającego nas świata, która czerpana jest właśnie z eksperymentów. Ta podstawa to również informacja dla organizmu o tym, że należy oddychać, że serce ma bić, że mamy potrzeby fizjologiczne takie jak sen i głód. Natomiast to nasze zmysły oraz chęć poznania i przede wszystkim zrozumienia zjawisk w otaczającym nas świecie budują nas jako indywidualność. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne są te pierwsze lata życia oraz jak duży wpływ mają one na nasz dalszy rozwój i kreowanie siebie: kim się stajemy, co myślimy, jak postępujemy i działamy oraz czy jesteśmy pewni siebie i czy znamy swoją wartość. Nie należy tego bagatelizować oraz podważać.


Nowo narodzone dziecko posiada mózg, który jest gotowy do działania i budowania połączeń neurologicznych. Aby mogło powstać połączenie neurologiczne potrzebne jest jednak doznanie, stymulacja, bodziec, jakieś nowe doświadczenie nieznane dotąd dziecku. Należy również pamiętać, że gdy w mózgu stworzy się połączenie buduje się tzw. synapsa, ale aby mogła ona prawidłowo się dalej rozwijać i tworzyć kolejne synapsy należy ich używać. Jak? Dostarczając dziecku różnych nowości z otaczającego je świata. Co więcej, niestety nieużywane synapsy zanikają, gdy brakuje nowych doświadczeń czerpanych z zewnątrz.


Wszystkie te informacje stanowią pewne wyzwanie dla nas rodziców, szczególnie w pierwszych dniach, miesiącach i latach życia naszych pociech, ponieważ musimy sobie uświadomić, że to od nas zależy w dużej mierze sukces naszych dzieci. Jako rodzicie musimy włożyć dużo wysiłku w rozwój naszych maluchów na początku, a rezultaty naszych działań będą widoczne dopiero na późniejszych etapach rozwoju.


Badania naukowe nad wczesnodziecięcym rozwojem mózgu wykazały, że istnieją pewne warunki, które musimy spełnić jako rodzice w celu zapewnienia szansy optymalnego rozwoju. Oczywistą rzeczą jest to, że dajemy z siebie wszystko, aby zapewnić dziecku miłość, zdrowie, bezpieczeństwo, właściwą dietę, budujemy ciepłe relacje z naszymi maluchami oraz akceptujemy nasze dziecko jako jedyne i niepowtarzalne. Drodzy rodzice, musimy jednak pamiętać o tym, że czas jaki spędzamy z naszym maluchem jest dla niego bezcenny. Dzieci czekają z niecierpliwością aż spędzimy z nimi trochę czasu, ale… na zabawie, a nie z pilotem czy komórką w ręku. Bardzo pozytywnymi doznaniami dla dzieci są wartościowe mówienie, czytanie, śpiewanie oraz eksperymentowanie.


Bawcie się ze swoimi pociechami tyle ile tylko możecie, bądźcie pewni, że to zaowocuje w przyszłości!


Poniżej kilka propozycji na zabawy eksperymentalne, które na pewno przyczynią się do zbudowania nowych synaps 🙂


Itsy-bitsy pajączek
Zabawa z muzyką w tle: „Itsy-Bitsy Spider”. Inne rekwizyty to: rolki po papierze toaletowym, farbki plakatowe o różnych kolorach, kartki białe lub czarne, oczy, wełna czarna, trochę kleju. Rolki papieru należy rozciąć wg poniższego wzoru tak, aby uzyskać osiem nóżek pająka. Kreatywna zabawa gra polega na tym aby dziecko pomalowało na swój wybrany kolor swojego pająka. Dziecko następnie czeka aż wyschnie farba i następnie przykleja oczy. Krok drugi dziecko następnie buduje pajęczynę z wełny dla swoich pająków.

Cel:

Połączenie bodźców słuchowych oraz dotykowych, piosenka w języku angielskim powoduje osłuchanie się dziecka z językiem i „otwiera” je na przyszłą naukę. Malowanie pajączkami ćwiczy w przyjemny sposób motorykę małą. A przy tworzeniu pajęczyny używamy wyobraźni oraz uczymy się orientacji na papierze – gdzie i jak rozmieścić ‘dom pająka’.


Wirujący wąż
Do zabawy potrzebne będą: ołówek z gumką, kartka, farby plakatowe oraz sztaluga, na której powieszona będzie kartka. Rodzic wcześniej musi przygotować kartkę z kropkami tworzącymi kształty: zwiniętego węża, ślimaka oraz różnych szlaczków: zygzaków, sinusoid. Zadaniem malucha jest zamoczenie gumki w farbkach i stawianiu kolorowych stempli na linii kropek, które utworzą węża, ślimaka oraz inne szlaczki.


Cel:

Kar​t​ka umieszczona na sztaludze lub tablicy powoduje, że stemplując na powierzchni pionowej dziecko ćwiczy pozycje nadgarstka i przygotowuje małą rączkę do pisania. Aktywność wpływa na kontrolę nad narzędziem do pisania, percepcję wzrokową oraz podnosi poziom umiejętności wzrokowo-ruchowych.


Źródła:
http://www.childrenslearninginstitute.org
Gordon Dryden, Jeanette Vos, ”Rewolucja w uczeniu”, Chcesz myśleć sprawniej niż inni?, Wydawnictwo Zysk i S-Ka, Poznań,2003.